United Chemi-Con ELXM3B1VSN391MA30S
ELXM3B1VSN391MA30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM3B1VSN391MA30S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
ELXM3B1VSN391MA30S.pdf
Availability of ELXM3B1VSN391MA30S
QUANTITY
ELXM3B1VSN391MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM3B1VSN391MA30S
Internal Part NumberEIS-ELXM3B1VSN391MA30S
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM3B1VSN391MA30S
Related LinksELXM3B1VS, ELXM3B1VSN391MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM3B1VSN391MA30S Details Description
Related parts for ELXM3B1VSN391MA30S
JUMPER-H1504TR/A2015V/H1504TR 4" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 14DIP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT PARALL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL HIGH TEMP 1"X5YD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.288MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf