United Chemi-Con ELXM3B1VSN471MR45S
ELXM3B1VSN471MR45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM3B1VSN471MR45S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
ELXM3B1VSN471MR45S.pdf
Availability of ELXM3B1VSN471MR45S
QUANTITY
ELXM3B1VSN471MR45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM3B1VSN471MR45S
Internal Part NumberEIS-ELXM3B1VSN471MR45S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.81A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM3B1VSN471MR45S
Related LinksELXM3B1VS, ELXM3B1VSN471MR45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM3B1VSN471MR45S Details Description
Related parts for ELXM3B1VSN471MR45S
IC OPAMP GP 8MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC RELAY PHOTO 280AC/400DC 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FILTER SAW 2442.0MHZ SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0505 datasheet.pdf