United Chemi-Con ELXM401VSN151MP40S
ELXM401VSN151MP40S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM401VSN151MP40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ELXM401VSN151MP40S.pdf
Availability of ELXM401VSN151MP40S
QUANTITY
ELXM401VSN151MP40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM401VSN151MP40S
Internal Part NumberEIS-ELXM401VSN151MP40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXM
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM401VSN151MP40S
Related LinksELXM401VS, ELXM401VSN151MP40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM401VSN151MP40S Details Description
Related parts for ELXM401VSN151MP40S
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 14DIP datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
3450 SERIES 15AMP THERMOSTATS datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 250V datasheet.pdf