United Chemi-Con ELXM401VSN331MA35S
ELXM401VSN331MA35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM401VSN331MA35S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ELXM401VSN331MA35S.pdf
Availability of ELXM401VSN331MA35S
QUANTITY
ELXM401VSN331MA35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM401VSN331MA35S
Internal Part NumberEIS-ELXM401VSN331MA35S
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM401VSN331MA35S
Related LinksELXM401VS, ELXM401VSN331MA35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM401VSN331MA35S Details Description
Related parts for ELXM401VSN331MA35S
LED IND LIGHT 24V YELLOW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 296MA 2.95 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10-MSOP datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 21.97MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24V datasheet.pdf