United Chemi-Con ELXM401VSN820MP30S
ELXM401VSN820MP30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM401VSN820MP30S
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ELXM401VSN820MP30S.pdf
Availability of ELXM401VSN820MP30S
QUANTITY
ELXM401VSN820MP30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM401VSN820MP30S
Internal Part NumberEIS-ELXM401VSN820MP30S
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current630mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM401VSN820MP30S
Related LinksELXM401VS, ELXM401VSN820MP30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM401VSN820MP30S Details Description
Related parts for ELXM401VSN820MP30S
HEAT SHRINK THIN BLK 3/16" X 6" datasheet.pdf
SURGE SUPPRSSR 6OUT 6'CORD METAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT SECTOR SR 36" RP TNC MALE datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf