United Chemi-Con ELXM421VSN221MR35S
ELXM421VSN221MR35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM421VSN221MR35S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
ELXM421VSN221MR35S.pdf
Availability of ELXM421VSN221MR35S
QUANTITY
ELXM421VSN221MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM421VSN221MR35S
Internal Part NumberEIS-ELXM421VSN221MR35S
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM421VSN221MR35S
Related LinksELXM421VS, ELXM421VSN221MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM421VSN221MR35S Details Description
Related parts for ELXM421VSN221MR35S
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC DAS 8BIT 8CH 5V 28-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
OSC VCXO 96.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
KIT DEV USB HS 16CORE datasheet.pdf
RES SMD 868K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 2506 datasheet.pdf