United Chemi-Con ELXM451VSN151MR35S
ELXM451VSN151MR35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM451VSN151MR35S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ELXM451VSN151MR35S.pdf
Availability of ELXM451VSN151MR35S
QUANTITY
ELXM451VSN151MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM451VSN151MR35S
Internal Part NumberEIS-ELXM451VSN151MR35S
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current960mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM451VSN151MR35S
Related LinksELXM451VS, ELXM451VSN151MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM451VSN151MR35S Details Description
Related parts for ELXM451VSN151MR35S
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf