United Chemi-Con ELXR451LGC682MFH0M
ELXR451LGC682MFH0M picture photo
Mfg. Part Number
ELXR451LGC682MFH0M
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
ELXR451LGC682MFH0M.pdf
Availability of ELXR451LGC682MFH0M
QUANTITY
ELXR451LGC682MFH0M Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXR451LGC682MFH0M
Internal Part NumberEIS-ELXR451LGC682MFH0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXR
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27.8A
Impedance-
Lead Spacing1.240" (31.50mm)
Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max)6.850" (174.00mm)