United Chemi-Con ELXS201VSN391MP25S
ELXS201VSN391MP25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS201VSN391MP25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELXS201VSN391MP25S.pdf
Availability of ELXS201VSN391MP25S
QUANTITY
ELXS201VSN391MP25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS201VSN391MP25S
Internal Part NumberEIS-ELXS201VSN391MP25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXS
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.34A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS201VSN391MP25S
Related LinksELXS201VS, ELXS201VSN391MP25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS201VSN391MP25S Details Description
Related parts for ELXS201VSN391MP25S
CONN PLUG 6POS 1MM RT ANG SMD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD MCRPWR 16SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 18A ISOPLUS247 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SPRING - CART. SLIDE datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI YELLOW datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO213AA datasheet.pdf