United Chemi-Con ELXS251VSN122MR45S
ELXS251VSN122MR45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS251VSN122MR45S
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ELXS251VSN122MR45S.pdf
Availability of ELXS251VSN122MR45S
QUANTITY
ELXS251VSN122MR45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS251VSN122MR45S
Internal Part NumberEIS-ELXS251VSN122MR45S
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.99A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS251VSN122MR45S
Related LinksELXS251VS, ELXS251VSN122MR45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS251VSN122MR45S Details Description
Related parts for ELXS251VSN122MR45S
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 400CPR 3/16" datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES 23.81 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
IC TEMP SENS EEPROM DFN-8 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SBR 40V 3A POWERDI123 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf