United Chemi-Con ELXS3B1VSN471MA25S
ELXS3B1VSN471MA25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS3B1VSN471MA25S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
ELXS3B1VSN471MA25S.pdf
Availability of ELXS3B1VSN471MA25S
QUANTITY
ELXS3B1VSN471MA25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS3B1VSN471MA25S
Internal Part NumberEIS-ELXS3B1VSN471MA25S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.82A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS3B1VSN471MA25S
Related LinksELXS3B1VS, ELXS3B1VSN471MA25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS3B1VSN471MA25S Details Description
Related parts for ELXS3B1VSN471MA25S
MOSFET N-CH 30V 116A TO-220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM DO201AE datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO201AE datasheet.pdf
PRO-CRIMPER TOOL & DIE datasheet.pdf
OSC XO 50.625MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT M12 datasheet.pdf