United Chemi-Con ELXS3B1VSN821MR50S
ELXS3B1VSN821MR50S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS3B1VSN821MR50S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
ELXS3B1VSN821MR50S.pdf
Availability of ELXS3B1VSN821MR50S
QUANTITY
ELXS3B1VSN821MR50S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS3B1VSN821MR50S
Internal Part NumberEIS-ELXS3B1VSN821MR50S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXS
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.51A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS3B1VSN821MR50S
Related LinksELXS3B1VS, ELXS3B1VSN821MR50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS3B1VSN821MR50S Details Description
Related parts for ELXS3B1VSN821MR50S
RES TEMP SENS 1.5K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
12 WAY HEADER VERT SHORT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
MICRO 25 PIN 18" RBW JACKS datasheet.pdf