United Chemi-Con ELXS421VSN331MA30S
ELXS421VSN331MA30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS421VSN331MA30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
ELXS421VSN331MA30S.pdf
Availability of ELXS421VSN331MA30S
QUANTITY
ELXS421VSN331MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS421VSN331MA30S
Internal Part NumberEIS-ELXS421VSN331MA30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXS
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS421VSN331MA30S
Related LinksELXS421VS, ELXS421VSN331MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS421VSN331MA30S Details Description
Related parts for ELXS421VSN331MA30S
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/3.3V 1A DL 12DFN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
26500 9#20 3#16 P BY PLUG LC datasheet.pdf
22UF 63V 6X10MM 85C 2500H datasheet.pdf