United Chemi-Con ELXS501VSN271MR50S
ELXS501VSN271MR50S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS501VSN271MR50S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
ELXS501VSN271MR50S.pdf
Availability of ELXS501VSN271MR50S
QUANTITY
ELXS501VSN271MR50S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS501VSN271MR50S
Internal Part NumberEIS-ELXS501VSN271MR50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / LXS Series
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXS
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS501VSN271MR50S
Related LinksELXS501VS, ELXS501VSN271MR50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS501VSN271MR50S Details Description
Related parts for ELXS501VSN271MR50S
CONN RECEPT 10POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
MODEM RF 900MHZ RS232/485 W/ACC datasheet.pdf
IC SERIALIZER 24BIT 48LLP datasheet.pdf
TXRX 8BIT TRANSLATING 24DHVQFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf