United Chemi-Con ELXV350ELL391MJ25S
ELXV350ELL391MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV350ELL391MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXV350ELL391MJ25S.pdf
Availability of ELXV350ELL391MJ25S
QUANTITY
ELXV350ELL391MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV350ELL391MJ25S
Internal Part NumberEIS-ELXV350ELL391MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance52 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV350ELL391MJ25S
Related LinksELXV350EL, ELXV350ELL391MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV350ELL391MJ25S Details Description
Related parts for ELXV350ELL391MJ25S
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 230VC DO204AC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 30ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LUMAWISE LED HOLDER Z50 LOW PROF datasheet.pdf
FEED PAWL ADJUST datasheet.pdf
HSG POSITIVE LOCK 3P datasheet.pdf
LED COB CX1510 5700K WHITE SMD datasheet.pdf
True Accuracy, 16-Bit 12 V/15 V, Serial Input Voltage Output DAC IC datasheet.pdf