United Chemi-Con ELXV350ETD221MJ16S
ELXV350ETD221MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV350ETD221MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXV350ETD221MJ16S.pdf
Availability of ELXV350ETD221MJ16S
QUANTITY
ELXV350ETD221MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV350ETD221MJ16S
Internal Part NumberEIS-ELXV350ETD221MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current825mA
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV350ETD221MJ16S
Related LinksELXV350ET, ELXV350ETD221MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV350ETD221MJ16S Details Description
Related parts for ELXV350ETD221MJ16S
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FUSE INDUST 25A 500V CLASS AM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .178M 33POS datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 806-866MHZ 1/4W SFJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
UMMYQ-0500-0250-A datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf