United Chemi-Con ELXV350ETD270MEB5D
ELXV350ETD270MEB5D picture photo
Mfg. Part Number
ELXV350ETD270MEB5D
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXV350ETD270MEB5D.pdf
Availability of ELXV350ETD270MEB5D
QUANTITY
ELXV350ETD270MEB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV350ETD270MEB5D
Internal Part NumberEIS-ELXV350ETD270MEB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current165mA
Impedance720 mOhm
Lead Spacing1.240" (31.50mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.528" (115.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV350ETD270MEB5D
Related LinksELXV350ET, ELXV350ETD270MEB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV350ETD270MEB5D Details Description
Related parts for ELXV350ETD270MEB5D
CONN TERM BLK END BRACKET 9.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-24V 3600RES 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C048MS-3,0C1-VG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf