United Chemi-Con ELXV350ETD560MFB5D
ELXV350ETD560MFB5D picture photo
Mfg. Part Number
ELXV350ETD560MFB5D
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXV350ETD560MFB5D.pdf
Availability of ELXV350ETD560MFB5D
QUANTITY
ELXV350ETD560MFB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV350ETD560MFB5D
Internal Part NumberEIS-ELXV350ETD560MFB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current255mA
Impedance380 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV350ETD560MFB5D
Related LinksELXV350ET, ELXV350ETD560MFB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV350ETD560MFB5D Details Description
Related parts for ELXV350ETD560MFB5D
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL TEACLIPPER datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 72-VFQFPN datasheet.pdf
OSC XO 180.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
3M 4930 VHB 1" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf