United Chemi-Con ELXV350ETD561MJ30S
ELXV350ETD561MJ30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV350ETD561MJ30S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXV350ETD561MJ30S.pdf
Availability of ELXV350ETD561MJ30S
QUANTITY
ELXV350ETD561MJ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV350ETD561MJ30S
Internal Part NumberEIS-ELXV350ETD561MJ30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesLXV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance44 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV350ETD561MJ30S
Related LinksELXV350ET, ELXV350ETD561MJ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV350ETD561MJ30S Details Description
Related parts for ELXV350ETD561MJ30S
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 8200UH datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 152 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 9SRT datasheet.pdf