United Chemi-Con ELXV500ETD180MEB5D
ELXV500ETD180MEB5D picture photo
Mfg. Part Number
ELXV500ETD180MEB5D
Brief Description
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ELXV500ETD180MEB5D.pdf
Availability of ELXV500ETD180MEB5D
QUANTITY
ELXV500ETD180MEB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV500ETD180MEB5D
Internal Part NumberEIS-ELXV500ETD180MEB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current165mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing1.240" (31.50mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.528" (115.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV500ETD180MEB5D
Related LinksELXV500ET, ELXV500ETD180MEB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV500ETD180MEB5D Details Description
Related parts for ELXV500ETD180MEB5D
RES 9K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE26S/AE26M/CCE26S datasheet.pdf
TVS DIODE 73.7VWM 131VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 22K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL VERT TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 40A TO3P datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 8SO datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf