United Chemi-Con ELXV6R3ETD122MJ20S
ELXV6R3ETD122MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV6R3ETD122MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ELXV6R3ETD122MJ20S.pdf
Availability of ELXV6R3ETD122MJ20S
QUANTITY
ELXV6R3ETD122MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV6R3ETD122MJ20S
Internal Part NumberEIS-ELXV6R3ETD122MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.05A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV6R3ETD122MJ20S
Related LinksELXV6R3ET, ELXV6R3ETD122MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV6R3ETD122MJ20S Details Description
Related parts for ELXV6R3ETD122MJ20S
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 37POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 787 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
SIZE 20, CLASS D, JUNCTION MODUL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf