United Chemi-Con ELXY100ELL181MFB5D
ELXY100ELL181MFB5D picture photo
Mfg. Part Number
ELXY100ELL181MFB5D
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ELXY100ELL181MFB5D.pdf
Availability of ELXY100ELL181MFB5D
QUANTITY
ELXY100ELL181MFB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY100ELL181MFB5D
Internal Part NumberEIS-ELXY100ELL181MFB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current273mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY100ELL181MFB5D
Related LinksELXY100EL, ELXY100ELL181MFB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY100ELL181MFB5D Details Description
Related parts for ELXY100ELL181MFB5D
IC VOICE REC/PLAY 5MIN IN 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 65MA 9.5 OHM TH datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TERM FORK VYL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 2M datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
BLZP 5.08/10/270F SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf