United Chemi-Con ELXY100ELL392ML25S
ELXY100ELL392ML25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY100ELL392ML25S
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ELXY100ELL392ML25S.pdf
Availability of ELXY100ELL392ML25S
QUANTITY
ELXY100ELL392ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY100ELL392ML25S
Internal Part NumberEIS-ELXY100ELL392ML25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.07A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY100ELL392ML25S
Related LinksELXY100EL, ELXY100ELL392ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY100ELL392ML25S Details Description
Related parts for ELXY100ELL392ML25S
IC OPAMP AUDIO 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 150MA SOT323 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 32POS datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf