United Chemi-Con ELXY160ETD102MJ30S
ELXY160ETD102MJ30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY160ETD102MJ30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ELXY160ETD102MJ30S.pdf
Availability of ELXY160ETD102MJ30S
QUANTITY
ELXY160ETD102MJ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY160ETD102MJ30S
Internal Part NumberEIS-ELXY160ETD102MJ30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY160ETD102MJ30S
Related LinksELXY160ET, ELXY160ETD102MJ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY160ETD102MJ30S Details Description
Related parts for ELXY160ETD102MJ30S
SCR MOD PWR 1400V 55A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 240VAC CHASSIS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf