United Chemi-Con ELXY250ELL331MH20D
ELXY250ELL331MH20D picture photo
Mfg. Part Number
ELXY250ELL331MH20D
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELXY250ELL331MH20D.pdf
Availability of ELXY250ELL331MH20D
QUANTITY
ELXY250ELL331MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY250ELL331MH20D
Internal Part NumberEIS-ELXY250ELL331MH20D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current740mA
Impedance95 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY250ELL331MH20D
Related LinksELXY250EL, ELXY250ELL331MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY250ELL331MH20D Details Description
Related parts for ELXY250ELL331MH20D
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY FUSE HLDR PNL 6A datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.5PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf