United Chemi-Con ELXY250ELL821MK20S
ELXY250ELL821MK20S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY250ELL821MK20S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELXY250ELL821MK20S.pdf
Availability of ELXY250ELL821MK20S
QUANTITY
ELXY250ELL821MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY250ELL821MK20S
Internal Part NumberEIS-ELXY250ELL821MK20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.34A
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY250ELL821MK20S
Related LinksELXY250EL, ELXY250ELL821MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY250ELL821MK20S Details Description
Related parts for ELXY250ELL821MK20S
RES SMD 68 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.375" 3MM 2LD datasheet.pdf
OSC XO 33.1776MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 580MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf