United Chemi-Con ELXY500ELL821MK40S
ELXY500ELL821MK40S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY500ELL821MK40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ELXY500ELL821MK40S.pdf
Availability of ELXY500ELL821MK40S
QUANTITY
ELXY500ELL821MK40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY500ELL821MK40S
Internal Part NumberEIS-ELXY500ELL821MK40S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.03A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY500ELL821MK40S
Related LinksELXY500EL, ELXY500ELL821MK40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY500ELL821MK40S Details Description
Related parts for ELXY500ELL821MK40S
CONN SOCKET 14-20AWG .093 TIN datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
15000UF 25V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf