United Chemi-Con ELXY630ETC330MF15D
ELXY630ETC330MF15D picture photo
Mfg. Part Number
ELXY630ETC330MF15D
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXY630ETC330MF15D.pdf
Availability of ELXY630ETC330MF15D
QUANTITY
ELXY630ETC330MF15D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY630ETC330MF15D
Internal Part NumberEIS-ELXY630ETC330MF15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current233mA
Impedance610 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY630ETC330MF15D
Related LinksELXY630ET, ELXY630ETC330MF15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY630ETC330MF15D Details Description
Related parts for ELXY630ETC330MF15D
RES SMD 549K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX CMOS 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED HDWR SPEED NUT datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 388 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SW ROTARY DIP DEC ORANGE RA 5V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
XG2 24AWG 7/32 4C UNSHLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 5W DO201 datasheet.pdf