United Chemi-Con ELXZ350ELL152MK35S
ELXZ350ELL152MK35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ350ELL152MK35S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ350ELL152MK35S.pdf
Availability of ELXZ350ELL152MK35S
QUANTITY
ELXZ350ELL152MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ350ELL152MK35S
Internal Part NumberEIS-ELXZ350ELL152MK35S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.51A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ350ELL152MK35S
Related LinksELXZ350EL, ELXZ350ELL152MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ350ELL152MK35S Details Description
Related parts for ELXZ350ELL152MK35S
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LAPPING FILM 468X PSA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 43MM datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V JB 0603 datasheet.pdf
RJI 1X IP20 GEW 022/7SCHLEPP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf