United Chemi-Con ELXZ350ELL182ML25S
ELXZ350ELL182ML25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ350ELL182ML25S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ350ELL182ML25S.pdf
Availability of ELXZ350ELL182ML25S
QUANTITY
ELXZ350ELL182ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ350ELL182ML25S
Internal Part NumberEIS-ELXZ350ELL182ML25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.56A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ350ELL182ML25S
Related LinksELXZ350EL, ELXZ350ELL182ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ350ELL182ML25S Details Description
Related parts for ELXZ350ELL182ML25S
TVS DIODE 9VWM MINI3P datasheet.pdf
IC UART DUAL 12C/SPI 28TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS IDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.1A 3DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 190UF 10% 1.3KVDC SCREW datasheet.pdf