United Chemi-Con ELXZ500ETC101MH12D
ELXZ500ETC101MH12D picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ500ETC101MH12D
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ500ETC101MH12D.pdf
Availability of ELXZ500ETC101MH12D
QUANTITY
ELXZ500ETC101MH12D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ500ETC101MH12D
Internal Part NumberEIS-ELXZ500ETC101MH12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current485mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ500ETC101MH12D
Related LinksELXZ500ET, ELXZ500ETC101MH12D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ500ETC101MH12D Details Description
Related parts for ELXZ500ETC101MH12D
JUMPER-H1504TR/A3048N/H1504TR 8" datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL R/A 30GOLD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1A HS 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP FS-T PLUNG SILV PCB datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 37COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION STANDARD 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf