United Chemi-Con ELXZ500ETC470MFB5D
ELXZ500ETC470MFB5D picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ500ETC470MFB5D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ500ETC470MFB5D.pdf
Availability of ELXZ500ETC470MFB5D
QUANTITY
ELXZ500ETC470MFB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ500ETC470MFB5D
Internal Part NumberEIS-ELXZ500ETC470MFB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ500ETC470MFB5D
Related LinksELXZ500ET, ELXZ500ETC470MFB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ500ETC470MFB5D Details Description
Related parts for ELXZ500ETC470MFB5D
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 5' datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET FFA.4E. - 12.0MM DIA datasheet.pdf
SPECIAL UMQ MAT 26.5" X 55.50" datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf