United Chemi-Con ELXZ500ETE471MK25S
ELXZ500ETE471MK25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ500ETE471MK25S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ500ETE471MK25S.pdf
Availability of ELXZ500ETE471MK25S
QUANTITY
ELXZ500ETE471MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ500ETE471MK25S
Internal Part NumberEIS-ELXZ500ETE471MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ500ETE471MK25S
Related LinksELXZ500ET, ELXZ500ETE471MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ500ETE471MK25S Details Description
Related parts for ELXZ500ETE471MK25S
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SFLAT datasheet.pdf
CONN HDR 10POS R/A KEY-XY 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQUARE datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf