United Chemi-Con ELXZ630ELL151MH20S
ELXZ630ELL151MH20S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ630ELL151MH20S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ630ELL151MH20S.pdf
Availability of ELXZ630ELL151MH20S
QUANTITY
ELXZ630ELL151MH20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ630ELL151MH20S
Internal Part NumberEIS-ELXZ630ELL151MH20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesLXZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current690mA
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ630ELL151MH20S
Related LinksELXZ630EL, ELXZ630ELL151MH20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ630ELL151MH20S Details Description
Related parts for ELXZ630ELL151MH20S
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (B-518-38) datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
2MM H.M TYPE A PIN ASSY. datasheet.pdf