United Chemi-Con ELXZ630ELL681MM20S
ELXZ630ELL681MM20S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ630ELL681MM20S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ630ELL681MM20S.pdf
Availability of ELXZ630ELL681MM20S
QUANTITY
ELXZ630ELL681MM20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ630ELL681MM20S
Internal Part NumberEIS-ELXZ630ELL681MM20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.29A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ630ELL681MM20S
Related LinksELXZ630EL, ELXZ630ELL681MM20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ630ELL681MM20S Details Description
Related parts for ELXZ630ELL681MM20S
RES SMD 45.3K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
BCZ 3.81/14/270 SN GN BX datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 2.48A 162 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf