| Internal Part Number | EIS-ELYI-K62C5-0LPGS-P5700 | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - White | |
| Series | Yi | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | White, Cool | |
| CCT (K) | 5700K (5310K ~ 6020K) | |
| Flux @ 85°C, Current - Test | 333 lm | |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 350 lm (350 lm ~ 375 lm) | |
| Current - Test | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 7V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 71 lm/W | |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 | |
| Current - Max | 1A | |
| Viewing Angle | 105° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SMD, No Lead Exposed Pad | |
| Thermal Resistance of Package | 6°C/W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ELYI-K62C5-0LPGS-P5700 | |
 | C091 31W008 100 2 | CONN MALE RCPT 8POS FRONT MT | datasheet.pdf | |