United Chemi-Con ELZA160ELL102MJ16S
ELZA160ELL102MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ELZA160ELL102MJ16S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ELZA160ELL102MJ16S.pdf
Availability of ELZA160ELL102MJ16S
QUANTITY
ELZA160ELL102MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELZA160ELL102MJ16S
Internal Part NumberEIS-ELZA160ELL102MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLZA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.24A
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELZA160ELL102MJ16S
Related LinksELZA160EL, ELZA160ELL102MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELZA160ELL102MJ16S Details Description
Related parts for ELZA160ELL102MJ16S
RECT BRIDGE GPP 800V 15A GBPC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1257 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf