United Chemi-Con ELZA160ELL152MJ20S
ELZA160ELL152MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
ELZA160ELL152MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ELZA160ELL152MJ20S.pdf
Availability of ELZA160ELL152MJ20S
QUANTITY
ELZA160ELL152MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELZA160ELL152MJ20S
Internal Part NumberEIS-ELZA160ELL152MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLZA Series Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELZA160ELL152MJ20S
Related LinksELZA160EL, ELZA160ELL152MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELZA160ELL152MJ20S Details Description
Related parts for ELZA160ELL152MJ20S
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 24VDC datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDMI RA GENDER CHANGER COUPL F/F datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf