United Chemi-Con ELZA160ELL222MK20S
ELZA160ELL222MK20S picture photo
Mfg. Part Number
ELZA160ELL222MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ELZA160ELL222MK20S.pdf
Availability of ELZA160ELL222MK20S
QUANTITY
ELZA160ELL222MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELZA160ELL222MK20S
Internal Part NumberEIS-ELZA160ELL222MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLZA Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLZA
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELZA160ELL222MK20S
Related LinksELZA160EL, ELZA160ELL222MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELZA160ELL222MK20S Details Description
Related parts for ELZA160ELL222MK20S
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 12V WT FLAT YLW datasheet.pdf
OSC XO 2.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN CMC WIRE CAP FOR 53POS RCPT datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf