United Chemi-Con ELZA160ELL821MJC5S
ELZA160ELL821MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
ELZA160ELL821MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ELZA160ELL821MJC5S.pdf
Availability of ELZA160ELL821MJC5S
QUANTITY
ELZA160ELL821MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELZA160ELL821MJC5S
Internal Part NumberEIS-ELZA160ELL821MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current960mA
Impedance63 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELZA160ELL821MJC5S
Related LinksELZA160EL, ELZA160ELL821MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELZA160ELL821MJC5S Details Description
Related parts for ELZA160ELL821MJC5S
CAP POLYMER 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 200A TO244AB datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 15.3600MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf