United Chemi-Con ELZA350ELL152MK25S
ELZA350ELL152MK25S picture photo
Mfg. Part Number
ELZA350ELL152MK25S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELZA350ELL152MK25S.pdf
Availability of ELZA350ELL152MK25S
QUANTITY
ELZA350ELL152MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELZA350ELL152MK25S
Internal Part NumberEIS-ELZA350ELL152MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLZA Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.35A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELZA350ELL152MK25S
Related LinksELZA350EL, ELZA350ELL152MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELZA350ELL152MK25S Details Description
Related parts for ELZA350ELL152MK25S
CAP THIN FILM 2PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.5V SNT-4A datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 256CPR TABLESS datasheet.pdf
TERM MALE PWR BRS TIN 14-20AWG datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 30A 58VDC BLADE datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 37V WT FLAT YEL datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.23A 400 MOHM datasheet.pdf
RES 388 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf