FFF EM07715000J0G
EM07715000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EM07715000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB PLUGGABLE PLUG
Datasheet Download
EM07715000J0G.pdf
Availability of EM07715000J0G
QUANTITY
EM07715000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EM07715000J0G
Internal Part NumberEIS-EM07715000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,025
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEM
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Positions Per Level7
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry45°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EM07715000J0G
Related LinksEM0771, EM07715000J0G Datasheet, FFF Distributor
EM07715000J0G Details Description
Related parts for EM07715000J0G
IC REG LDO 5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA 24" RG-58 datasheet.pdf
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 12.5MM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
2.3 8POS CAP ASSY datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
REPLACEMENT MOD 440VAC / 585VDC datasheet.pdf