FFF EM07A15000J0G
EM07A15000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EM07A15000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
750 TB PLUGGABLE PLUG
Datasheet Download
EM07A15000J0G.pdf
Availability of EM07A15000J0G
QUANTITY
EM07A15000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EM07A15000J0G
Internal Part NumberEIS-EM07A15000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,025
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEM
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Positions Per Level7
Number of Levels1
Pitch0.295" (7.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry45°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EM07A15000J0G
Related LinksEM07A1, EM07A15000J0G Datasheet, FFF Distributor
EM07A15000J0G Details Description
Related parts for EM07A15000J0G
CORD ALLIG-ALLIG W/BOOT 36" RED datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 200MA 2CH NC 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 12-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1200V 120A MODULE datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 230MA 1.7 OHM datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf