Sullins Connector Solutions EMA10DTKI
EMA10DTKI picture photo
Mfg. Part Number
EMA10DTKI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD
Datasheet Download
EMA10DTKI.pdf
Availability of EMA10DTKI
QUANTITY
EMA10DTKI Order Process
Ship out your order
Specifications of EMA10DTKI
Internal Part NumberEIS-EMA10DTKI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMA10DTKI
Related LinksEMA1, EMA10DTKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMA10DTKI Details Description
Related parts for EMA10DTKI
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 74MA 35 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
IC FILTR 8TH ORDER LOWPASS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MUX/REGISTER QUAD 2CH 16-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf