Sullins Connector Solutions EMA28DTAS
EMA28DTAS picture photo
Mfg. Part Number
EMA28DTAS
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
EMA28DTAS.pdf
Availability of EMA28DTAS
QUANTITY
EMA28DTAS Order Process
Ship out your order
Specifications of EMA28DTAS
Internal Part NumberEIS-EMA28DTAS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMA28DTAS
Related LinksEMA2, EMA28DTAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMA28DTAS Details Description
Related parts for EMA28DTAS
IC RFID READER CHIP UHF 64-QFN datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 28 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
RES 6.57 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MML51 SW LENS RECT NO LEGEND datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf