Sullins Connector Solutions EMA44DTBH
EMA44DTBH picture photo
Mfg. Part Number
EMA44DTBH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
EMA44DTBH.pdf
Availability of EMA44DTBH
QUANTITY
EMA44DTBH Order Process
Ship out your order
Specifications of EMA44DTBH
Internal Part NumberEIS-EMA44DTBH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMA44DTBH
Related LinksEMA4, EMA44DTBH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMA44DTBH Details Description
Related parts for EMA44DTBH
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 8A TO220 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 26POS datasheet.pdf
LABELS FOR THERMAL TRANSF PRINT datasheet.pdf
HU STRND 28AWG WH/BLUE 5000' datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
CRYSTAL 14.7456MHZ 20PF SMD datasheet.pdf