Sullins Connector Solutions EMC10DRTH-S13
EMC10DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMC10DRTH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC10DRTH-S13.pdf
Availability of EMC10DRTH-S13
QUANTITY
EMC10DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC10DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-EMC10DRTH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC10DRTH-S13
Related LinksEMC10D, EMC10DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC10DRTH-S13 Details Description
Related parts for EMC10DRTH-S13
FIXED IND 10UH 120MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 3CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
EPM94 LEGEND INSERT MAN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
1G MDDR X32 200MHZ IND datasheet.pdf