Sullins Connector Solutions EMC12DRES
EMC12DRES picture photo
Mfg. Part Number
EMC12DRES
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC12DRES.pdf
Availability of EMC12DRES
QUANTITY
EMC12DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC12DRES
Internal Part NumberEIS-EMC12DRES
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC12DRES
Related LinksEMC1, EMC12DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC12DRES Details Description
Related parts for EMC12DRES
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 600W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 32POS R/A GOLD datasheet.pdf