Sullins Connector Solutions EMC25DREH-S13
EMC25DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EMC25DREH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC25DREH-S13.pdf
Availability of EMC25DREH-S13
QUANTITY
EMC25DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC25DREH-S13
Internal Part NumberEIS-EMC25DREH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC25DREH-S13
Related LinksEMC25D, EMC25DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC25DREH-S13 Details Description
Related parts for EMC25DREH-S13
CONN TERM BLOCK T/H 2POS 15MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
12P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2CH 15SPS 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf