Sullins Connector Solutions EMC25DRES-S734
EMC25DRES-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EMC25DRES-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET
Datasheet Download
EMC25DRES-S734.pdf
Availability of EMC25DRES-S734
QUANTITY
EMC25DRES-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC25DRES-S734
Internal Part NumberEIS-EMC25DRES-S734
Series-
PackagingTray
Number of Positions50
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC25DRES-S734
Related LinksEMC25DR, EMC25DRES-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC25DRES-S734 Details Description
Related parts for EMC25DRES-S734
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CODEWARRIOR SW/SPT CW 68K FLO datasheet.pdf
SLDSW 10A 0.5M EXIT=RIT NO ACTUA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 2.16MM datasheet.pdf
RES 30.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM datasheet.pdf